Η Ελλάδα πανηγύρισε τα πρώτα έξι μετάλλια στους Μεσογειακούς Αγώνες στη Μερσίνα της Τουρκίας

Τα πρώτα μετάλλια για τα ελληνικά χρώματα στους Μεσογειακούς Αγώνες της Μερσίνας είναι γεγονός με τον Αλέξανδρο Νικολαϊδη να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο στο τάεκβοντό και την εθνική γυναικών της ενόργανης το χάλκινο στο ομαδικό. Αλλα τέσσερα μετάλλια στο κολύμπι από την Νόρα Δράκου (ασημένιο στα 50 ύπτιο), την εθνική γυναικών (ασημένιο στα 4χ100 ελεύθερο), τον Αντρέα Βαζαίο (χάλκινο στα 200 μεικτή) και τον Παναγιώτη Σαμιλίδη (χάλκινο στα 100 πρόσθιο).

Πήρε το μετάλλιο που έχασε στο Λονδίνο ο Νικολαϊδης

Ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης έφτασε ως τον τελικό στην κατηγορία των -80 κιλών στο τάεκβοντο αλλά περιορίστηκε τελικά στο ασημένιο μετάλλιο χάνοντας από τον Τούρκο Αλί Σαρί με 5-0.
«Όταν πας στον τελικό θέλεις πάντα το χρυσό. Εγώ δεν έπαιξα καλά, ο Τούρκος ήταν καλύτερος και δίκαια νίκησε» τόνισε ο πρωταθλητής μας στο σάιτ της ΕΟΕ, όπου μίλησε και για το μέλλον:
«Το κίνητρο που έχω πλέον είναι ένα καλό κλείσιμο στην καριέρα μου. Δεν ξέρω πότε θα έρθει αλλά πρέπει να πάρω σοβαρές αποφάσεις. Θέλω να συνεχίσω αλλά στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα, οι συνθηκες είναι αντίξοες για τέτοιου είδους πρωταθλητισμό και πρέπει να δω τι θα κάνω. Ισως βάλω τέλος του χρόνου, ίσως το παλέψω για το Ρίο, θα δω…»

Χάλκινα τα κορίτσια της ενόργανης

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν για την ελληνική γυμναστική οι Μεσογειακοί Αγώνες της Μερσίνας, στην Τουρκία, όπου η Εθνική γυναικών της ενόργανης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό. Η ελληνική τετράδα (Βάσω Μιλλούση, Μαγδαλένα Τριχοπούλου, Μυρόπη Χριστοφιλάκη, Μαρία Σίμου) συγκέντρωσε 148,997 βαθμούς και πήρε την 3η θέση μεταξύ έξι χωρών, μένοντας μόνο πίσω πίσω από την Ιταλία (165,396 β.) και τη Γαλλία (158,895 β.).
Είναι η δεύτερη φορά στα χρονικά του θεσμού, αλλά και δεύτερη συνεχόμενη, που η Ελλάδα κερδίζει το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό της ενόργανης γυναικών, αφού τα είχε καταφέρει εξίσου καλά και το 2009 στην Πεσκάρα.
Παράλληλα, οι Ελληνίδες αθλήτριες εξασφάλισαν συνολικά πέντε εισιτήρια για τους ατομικούς τελικούς, στους οποίους θα διεκδικήσουν με αξιώσεις ακόμα περισσότερα μετάλλια.
Η Βάσω Μιλλούση θα είναι τη Δευτέρα (24/06) παρούσα σε τρεις τελικούς οργάνων, αφού μπήκε στην προνομιούχο οκτάδα της δοκού ισορροπίας (3η στον προκριματικό με 13,833 β.), των ασύμμετρων ζυγών (5η με 13,400 β.) και των ασκήσεων εδάφους (7η με 13,000 β.).
Επιπλέον, η 29χρονη πρωταθλήτρια τερμάτισε 4η στον προκριματικό του σύνθετου ατομικού με 53,733 β., αλλά δεν θα συμμετάσχει στον τελικό της Κυριακής (23/06), κρατώντας δυνάμεις για τους τελικούς των οργάνων. Ωστόσο, θα υπάρχει διπλή ελληνική εκπροσώπηση στον τελικό του σύνθετου ατομικού, από τις Μαγδαλένα Τριχοπούλου και Μαρία Σίμου.
Από την πλευρά της, η Μυρόπη Χριστοφιλάκη θα είναι αναπληρωματική στον τελικό των ασύμμετρων ζυγών, αφού έχασε στις λεπτομέρειες την είσοδό της στην οκτάδα.
Ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής γυναικών, Κώστας Χατζηζήσης, δήλωσε μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο ομαδικό:
«Αξίζουν συγχαρητήρια στα κορίτσια. Χάρηκαν πολύ αυτό το μετάλλιο, που το δικαιούνταν, γιατί πάλεψαν σε δύσκολες συνθήκες. Είναι μία επιτυχία που θα τους δώσει ώθηση για το μέλλον. Μέσα από τα προβλήματά μας, μπορούμε και κρατάμε την Εθνική ομάδα των γυναικών στο επίπεδο που πρέπει, έτσι ώστε να ανταποκριθούμε στους δύσκολους αγώνες που μας περιμένουν στο μέλλον και ειδικά ενόψει του 2014. Με την απόκτηση εμπειριών από τις υπάρχουσες αθλήτριες και με την προσθήκη του νέου αίματος, θα μπορούμε να αισιοδοξούμε».
Αναλυτικά, οι βαθμολογίες των Ελληνίδων αθλητριών:
Βάσω Μιλλούση: Σύνθετο ατομικό: 53,733, Άλμα: 13,500, Ασύμμετροι ζυγοί: 13,400, Δοκός: 13,833, Έδαφος: 13,000.
Μαγδαλένα Τριχοπούλου: Σύνθετο ατομικό: 45,566, Άλμα: 12,466, Ασύμμετροι ζυγοί: 11,300, Δοκός: 10,300 Έδαφος:11,500.
Μαρία Σίμου: Σύνθετο ατομικό: 45,498, Άλμα: 12,833, Ασύμμετροι ζυγοί: 12,966, Δοκός ισορροπίας: 11,466, Έδαφος: 12,233.
Μυρόπη Χριστοφιλάκη: Σύνθετο ατομικό: 45,265, Άλμα: 13,266, Ασύμμετροι ζυγοί: 12,000, Δοκός: 8,133, Έδαφος: 11,866.

Τέσσερα μετάλλια για τα “δελφίνια” μας

Το αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο Γυναικών κατέκτησε η Νόρα Δράκου, στους 17ους Μεσογειακούς Αγώνες, που διεξάγονται στη Μερσίνα της Τουρκίας. Η νεαρή διεθνής κολυμβήτρια, στον τελικό του αγωνίσματος, τερμάτισε σε 28.66, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση.
Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η ελληνική ομάδα γυναικών στα 4x100μ. ελεύθερο με χρόνο 03:46.44, αποτελούμενη από τις Σταυρούλα Καραντάκου, Κριστέλ Βουρνά, Θεοδώρα Γιαρένη, Νόρα Δράκου.
Τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο για το Ανδρέα Βαζαίο στα 200μ. μικτή ατομική Ανδρών, με χρόνο 2:00.74. «Χάλκινος» και ο Παναγιώτης Σαμιλίδης, ο οποίος τερμάτισε σε 01:01.71 στα 100μ. πρόσθιο Ανδρών.
Στην 5η θέση τερμάτισε στα 400μ. ελεύθερο Ανδρών ο Αντώνης Φωκαϊδης, με 03:54.51, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των Γυναικών, την 7η θέση κατέλαβε η Θεοδώρα Γιαρένη στα με 04:22.73.
Εβδομη τερμάτισε και η Κωνσταντίνα Παπαηλία στα 200μ. μικτή ατομική Γυναικών, με χρόνο 02:20.12. Την 6η θέση των 100μ. πρόσθιο Γυναικών κατέλαβε η Μαρία-Γεωργία Μιχαλάκα, με 01:10.46.